خط تولید خشک کن پودر ابمیوه

خط تولید خشک کن پودر ابمیوه

خط تولید خشک کن پودر ابمیوه

 

عملیات خشک کردن مواد غذایی یکی از پیچیده ترین و حساس ترین فرایند های تولید مواد غذایی است .قبلا درباره خط تولید میوه خشک در این وب سایت مطالبی را منتشر کرده بودیم ، مساله پر اهمیت آنست که خط تولید خشک کن میوه ، ابمیوه و انواع مواد غذایی چگونه باید باشد تا هم کیفیت بالایی داشته باشد و هم اینگه قیمت تمام شده برای تولید کننده و بالطبع برای مصرف کننده مقرون به صرفه باشد . در مقاله خط تولید خشک کن پودر ابمیوه به تمامی نقاط این مساله و پرسش هایی که در زمینه خط تولید ابمیوه پودری پیش میاید پاسخ های منطقی دهیم ….

مزایای خشک کردن مواد غذایی

همانطور که میدانید و در مقالات گدشته هم گفته شد ؛ برای نگه داری مواد غذایی راههای زیادی وجود دارد اما همه راههای ارائه شده منطقی نیستند ، اگر شما محصولات خود را فریز کنید بعد از مدتی هم کیفیت محصول شما پایین میاید و هم اینکه شرایط نگه داری خاصی را میطلبد . گفتیم که بهترین و با صرفه ترین راه ممکن برابر هر نوع شرایط ابوهوایی خشک کردن میوه و سبزی ،گوشت ، حبوبات ، ادویه جات و غیره میباشد . 

در طی فرایند خشک کردن مواد غذایی و جلوگیری از فساد مواد غذایی بوسیله میکروارگانیسم ها و نیز واکنش شیمیایی مواد غذایی ، آب موجود در مواد غذایی به شدت کاهش یافته و کاهش وزن محصولات را به همراه خواهد داشت وکاهش وزن حمل و نقل محصولات را راحت تر میکند هزینه حمل و نقل را به شدت کاهش میدهد .

یکی از عملیات فرآوری درصنعت مواد غذایی و تهیه اب میوه ، خشک کردن عصاره و کناسنتره آب میوه ها و تولید پودر جهت افزایش عمر مفید آنها می باشد. هدف از خشک کردن و تولید پودر، حمل و نقل آسان، افزایش عمر مفید محصول، کاهش درصد آب که عامل اصلی فساد است، کم کردن فضای اشغال شده و به تبع آن کاهش هزینه های حمل و نقل و انبارداری و به کارگرفتن میوه های درجه دو و سه در راستای کنترل و کاهش ضایعات و ایجاد محصول برای استفاده های متنوع از قبیل کاربرد در شیرینی، کیک، دسرها و غذای کودک می باشد. فرآیند خشک کن پاششی روش ساده ای است که طی آن محصول مایع یا خمیری تبدیل به قطرات ریز شده و در محیطی با هوای گرم پاشیده می شود.

  خشک کن میوه خرید میوه خشک

فرایند پاششی ، خشک کن ابمیوه

فرآیند خشک کردن پاششی (Spray drying) تبدیل قطرات کوچک به ذرات با رطوبت بسیار کم در تماس با هوای گرم است. تبخیر سریع موجب می شود که دمای قطره در یک سطح کم باقی بماند بنابراین افزایش دمای هوای خشک کن به میزان قابل توجه بدون تأثیر بر قطرات خوراک ارسال شده به داخل محیط خشک کن امکان پذیر می باشد. در مقایسه با دیگر فرآیندهای خشک کردن، زمان عملیات در خشک کن های پاششی بسیار کمتر است. دمای کم قطرات در حین تبخیر و زمان کم فرآیند، این روش را برای خشک کردن محصولات حساس به گرما مانند لبنیات، غذاها و آب میوه ها مناسب نموده است.

خشک کن پاششی به طور گسترده در صنایع شیمیایی، دارویی، بهداشتی و غذایی کاربرد دارد. محصولاتی از قبیل پودر شیر، چای، قهوه، آب پنیر، تخم مرغ، سرکه، گوجه فرنگی و انواع آب میوه ها را می توان توسط خشک کن پاششی در صنایع غذایی تولید نمود.

با توجه به اینکه آب میوه ها جزو مواد ترموپلاست و چسبنده می باشند و خشک کردن آنها در خشک کن پاششی مشکل است، می توان با طراحی خشک کن برای این منظور و استفاده از مواد افزودنی که در رفع چسبندگی آب میوه ها مؤثر هستند، مشکل را برطرف نمود و پودر آب میوه را در خشک کن پاششی تولید کرد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *