خشک کن و انواع خشک کن

خشک کن و انواع خشک کن

خشک کن و انواع خشک کن

یکی از دستگاههایی که این روزها بیشترین کاربرد را در زمینه خشکبار . صنایع نساجی و صنعت چوب دارد خشک کن است .دستگاه میوه خشک کن و سبزی خشک کن یکی از پر فروش ترین دستگاه هاست . در این مقاله سعی خواهیم داشت شما را با خشک کن و انواع خشک کن به طور کامل اشنا نماییم .

اشنایی با دستگاه خشک کن صنعتی

حشک کن های صنعتی یکی از کارامدترین ابزارهای کاهنده رطوبت در صنعت میباشند که بسته به میزان رطوبت و ترکیب مواد تولید میشود .

خشک کن های صنعتی با توجه به نیاز بشر تولید میشوند متداولترین انواع خشک کن صنعتی عبارتند از :

دستگاه خشک کن تونلی

خشک کن سینی دار

خشک کن کابینتی  ( واگن دار )

خشک کن با تمسه نقاله

خشک کن خلا

خشک کن انجمادی

خشک کن بادی

خشک کن پاششی

خشک کن خورشیدی

خشک کن مایکروو

خشک کن استوانه ای

خشک کن مایع

عوامل تعیین کننده در انتخاب صحیح خشک کن 

* جنس و نوع ماده ای که باید خشک و رطوبت گیری شود

*اندازه و ابعاد ماده قابل خشک شدن

*هوای مخیط و درصد رطوبت محیط

انواع خشک کن 

دستگاه خشک کن انجمادی (تصعیدی)

همانطور که میدانید هر ماده ای را نمیتوان با حرارت خشک کرد ، در این خالت باید نوع دیگری از خشک کن را به کار برد خشک کن انجمادی ، حال این سوال پیش میاید خشک کن انحمادی چیست و جه کاری انجام میدهد ؟

در خشک کردن به روش تصعید ابتدا اده غذایی را منحمد میکنند سپس آب موحود را که اکنون منحمد شده است از طریق تصعید خارج میکنند در روش تصعید عمر مئواد غذایی را با این روش به شدت افزایش میدهند .

مضرات استفاده از خشک کن های انحمادی زیاد است زیرا طراحی و ساخت این دستگاهها مقرون به صرفه نیست  و از طرفی هزینه نگهداری از دستگاه و قیمت تمام شده بسیار بالاتر از دستگاه های خشک کن است .

انواع خشک کن تصعیدی

*خشک کن تصعیدی سینی دار

*خشک کن تصعیدی تونلدار

 

خشک کن تصعیدی سینی دار مرسوم ترین نوع این خشک کن هاست، که کندانسور در اتاقک مخصوصی قرار گرفته و ماده غذایی را بر روی سینی ها به منظور خشک شدن قرار می دهند.

در نوع دستگاه خشک کن تونلی تصعیدی، کندانسور از یک طرف وارد می شود و از طرف دیگر خارج شده و از طریق یک سیستم خنک کننده جذب آمونیاک، خنک می شود.

امکان جابجایی مواد غذایی و توسعه پذیری دستگاه در این روش بسیار زیاد است.

خشک کن خورشیدی

از بهترین و با صرفه ترین روش ها برای خشک کردن مواد غذایی استفاده از نور خورشید است. در کشور ما که اکثر اوقات سال نور خورشید را داریم این بهترین وسیله است .

انواع خشک کن خورشیدی

خشک کن خورشیدی اگتیو

خشک کن خورشیدی پسیو

 

خشک کن خورشیدی پسیو  ابعاد این خشک کن ها زیاد است و هوایی که توسط خورشید گرم شده است در بین مواد غذایی مورد نظر با استفاده از فشار هوا جریان می یابد. از این رو به این نوع دستگاه خشک کن، سیستم همرفت طبیعی نیز گفته می شود.

  تمیز کردن انواع خشک کن میوه

خشک کن اکتیو خورشیدی ، نیز مانند نوع پسیو آن عمل کرده با این تفاوت که از سیستم های حرارتی نیز در این محصولات استفاده می شود.

 

خشک کن مایکروویو

یکی از سریع ترین روش ها به منظور خارج کردن رطوبت از مواد غذایی، استفاده از امواج مایکرو است که این کار را با سرعت بسیار بالایی انجام داده و باعث خروجی سریع دستگاه می شوند.

این دستگاه ها نیز به خاطر استفاده زیاد از انرژی برق، بسیار پر هزینه بوده و قیمت تولید و نگهداری زیادی دارند.

این محصول برای مناطقی که با مشکل کمبود برق مواجه هستند اصلا گزینه خوبی نمی باشد.

خشک کن هوای داغ

از کاربردی ترین روش هایی که برای خشک کردن سبزیجات و میوه ها مورد استفاده قرار می گیرد، خشک کردن به روش هوای داغ است.

در این روش یک منبع حرارتی در دستگاه خشک کن قرار گرفته است که سبب ایجاد گرما و حرارت در آن شده و به وسیله این گرما که می تواند مقدار آن توسط اپراتور تنظیم شود، باعث خروج رطوبت و آب مواد غذایی می شود.

یکی از مهمترین قسمت های این نوع خشک کن ها سیستم سیرکولاسیون است که باید به خوبی کار کرده و گرمای تولید شده را به صورت کاملا یکدست و یکنواخت به تمام نقاط دستگاه خشک کن انتقال دهد.

در بین تمام مدل های دستگاه های خشک کن، مدل خشک کن به روش هوای داغ ارزان ترین قیمت را داراست و به همین دلیل بسیار مورد توجه حوزه های صنعتی و کارگاهی قرار می گیرد.

خشک کن کابینتی

این نوع خشک کن صنعتی همینطور که از نامش پیداست دارای کابینی برای قرار دادن مواد غذایی است که بسته به ابعاد و کاربری آن دارای ۳ نوع، تک کابین، دو کابین و سه کابین هست.

در این نوع دستگاه خشک کن، هوای گرم به صورت غیر مستقیم در کابین ها جریان می یابد و فرایند خشک کردن انجام می شود.

این نوع خشک کن ها نیز از قیمت بسیار مناسبی برخوردار هستند و از لحاظ اشغال فضا نیز بسیار بهینه تولید شده اند و به همین دلیل در تمام حوزه های مختلف از جمله صنعتی، کارگاهی و خانگی مورد استفاده قرار می گیرند.

خشک کن تونلی

این نوع دستگاه خشک کن صنعتی به صورت کانتینیوس طراحی شده است و شامل طبقات متعددی است که به صورت ریل وار در دستگاه قرار گرفته اند.

هزینه تعمیرات، سرویس و نگهداری این نوع خشک کن نسبت به سایر موارد مشابه، به مراتب کمتر است.

این خشک کن ها معمولا برای حجم های بالایی از مواد غذایی، تقریبا بیش از ۶۰۰ کیلوگرم مورد استفاده قرار می گیرند.

 

مطالب مرتبط

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *